ایران اکونومیست:شکست سیاست های آمریکا در خاورمیانه.
به گزارش فارس، شکست غربدر شکل‌‌دهی "خاورمیانه بزرگ "، میدان را برای ایجاد یک اتحاد جدید باز کرده و درنتیجه هم‌اکنون شاهد تشکیل مثلث تهران – دمشق – آنکارا هستیم.
بر اساس اینگزارش، "تیری میسان " تحلیل‌گر سیاسی و سردبیر پایگاه خبری – تحلیلی "ولترنت " بابیان این مطلب در مقاله‌ای با تاکید بر آنکه تنها طی چند ماه کل موازنه قدرت درمنطقه خاورمیانه به هم خورده و تغییر کرده است، نوشت: طی ماه‌های اخیر توازن قدرتدر منطقه خاورمیانه شاهد یک تغییر کلی بوده که طی آن توانائی‌ها و موقعیت‌هایتعدادی از بازیگران این منطقه تغییر کرده است.
بنیانگذار بنیاد "کنفرانس محورصلح " در ادامه گزارش خود به برخی از تغییرات صورت گرفته درموازنه قدرت منطقه اشارهمی‌کند:
×
نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی که مدت‌ها به کسب پیروزی عادت کردهبودند، دیگر قادر به کنترل شرایط نیستند. بطوریکه طی یورش سال 2006 آن‌ها علیهلبنان و حمله سال 2008 به غزه، اگرچه افزایش قدرت مخرب خود را ابراز داشتند اما درعین حال نشان دادند که آن‌ها دیگر قادر به دستیابی به اهدافشان مبنی بر نابودیحزب‌الله و حماس نیستند.
به علاوه، زرادخانه‌های رژیم صهیونیستی که از سویایالات متحده تجهیز شده، دیگر تضمینی بر پیروزی و چیرگی این رژیم نیست. بطوریکهتانک‌های رژیم صهیونیستی که این رژیم قصد داشت از آن‌ها برای انجام حملات برق‌آساعلیه حماس و حزب‌الله استفاده کند، در برابر "آر.پی‌جی " های روسی آسیب‌پذیر شده ودیگر کارائی پیشین خود را نداشتند.
از سوی دیگر نیروی دریائی رژیم صهیونیستی نیزدر سال 2006 از سوی موشک‌های زمین به دریای حزب‌الله تهدید می‌شد. این در حالی استکه موشک‌های حزب‌الله هم‌اکنون به تجهیزات ضد پارازیت نیز مجهز شده و از کارائیبیشتری برخوردار هستند.
میسان می‌افزاید: در نهایت برتری هوائی اسرائیل نیز دیگربا تکثیر موشک‌های "اس300 " در منطقه موضوعیت ندارد.
×
توسعه اقتصادی منطقهشبه‌مستقل کردستان عراق که ایالات متحده در آن اعمال نفوذ می کند، تحت کنترل رژیمصهیونیستی بوده و به علاوه آنکه حمایت شدید واشنگتن از کردهای جدائی‌طلب که زیر چترگروه تروریستی "پ.ک.ک " فعالیت می‌کنند، ارتش ترکیه را وادار به واکنش کردهاست.
در این وضعیت، دیگر اتحاد آتلانتیک تضمینی بر جامعیت قلمرو ترکیه نبوده واسرائیل نیز تبدیل به دشمنی برای این کشور شده است.
در حالی که آنکارا روابطش باواشنگتن را بدون تنش نگه داشته، لحن برخورد ترکیه با تل‌آویو از زمان مجادله لفظیرجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه و شیمون پرز رئیس رژیم‌صهیونیستی در اجلاس داووس ورویدادهای دیپلماتیک مرتبط با سریال تلویزیونی "دره گرگ‌ها "ی ترکیه، متشنج شدهاست.
×
هرج و مرج‌های عراق و ایجاد منطقه شبه مستقل کردستان، کشورهای همسایه راواداشته تا ضمن همکاری با یکدیگر تاثیرات ناشی از این وقایع را خنثی کنند. اینهمکاری به ویژه از زمانی که واشنگتن می‌کوشد تا با بی‌ثبات‌سازی کشورهای همسایهعراق آن‌ها را از بازی عراق خارج کند، بیشتر شده است.
از جمله این تلاش‌هایآمریکا می‌توان به حمایت پنهانی ایالات متحده و رژیم صهیونیستی از گروه تروریستی "پ.ک.ک " در ترکیه و شاخه دیگری از آن به نام "پژاک " که در ایران فعالیت می‌کند وهمچنین تروریست‌های فعال در سوریه اشاره کرد. در نتیجه این اقدامات، محور ایرانسوریه جای خود را به مثلث ایران – سوریه – ترکیه داده است. این اتحاد جدید از یکمشروعیت تاریخی بهره می‌برد که در هیچ اتحاد مشابه دیگری دیده نمی‌شود.
از زمانانقلاب اسلامی، ایران تحت رهبری شیعیان قرار گرفت. همچنین پس از آنکه پل برمر،‌اولین حاکم نظامی آمریکا در عراق، حزب بعث این کشور را نابود کرد، سوریه به عنوانحاکم بلامنازع اردوگاه سکولار مطرح شد. در نهایت نیز ترکیه که وارث امپراطوریعثمانی به شمار می‌رود به عنوان نماینده مسلمانان سنی مطرح شده است.
در نتیجه،اتحاد این سه کشور تقریبا کل حوزه سیاست‌ها و عقاید خاورمیانه را تحت پوشش خود قرارداده است. بطوریکه چنین اتحادی پرده‌ای بر سیاست "تفرقه بیانداز و حکومت کن " اندخته است. سیاستی که موجب شده بود قدرت‌های استعماری با موفقیت بتواند بر منطقهپهناور خاورمیانه مسلط شوند.
بطور خاص باید گفت که مثلث ایران – سوریه – ترکیه،پایانی بر " فتنه " یعنی جنگ میان سنی‌ها وشیعیان است.
×
روند "بعث‌زدائی " عراقیا به عبارتی ردیابی و شکار افسران اجرائی سابق این کشور موجب شکل‌گیری مهاجرت‌هایانبوهی شده است. بطوریکه طی شش سال، بیش از یک میلیون عراقی به سوریه مهاجرتکرده‌‌اند. البته سوریه نیز به خوبی از مهمانان عرب خود پذیرائی کرده و به آن‌هااجازه تحصیل و دسترسی به سیستم بهداشتی را نیز داده است.
اگرچه در ابتدا وروداین موج عظیم از مهاجران موجب بروز یک بحران جدی اقتصادی برای سوریه شد، اما به محضآن که این کشور توانست بحران مذکور را هضم کند، شاهد بود که تعداد زیادی کارشناس ومدیران شایسته و باسابقه را در اختیار دارد که می‌توانند تحرک و پویائی تازه‌ای بهسوریه ببخشند.
×
درگیری‌هائی که بوسیله ایالات متحده در یمن بروز کرد، خانوادهسلطنتی سعودی را واداشت تا از سیاست ملک عبدالله در دلجوئی و تلطیف روابط با سوریهو ایران، حمایت کنند. در نتیجه از حریری که از خانواده‌ای لبنانی – سعودی است،خواسته شد تا با بشار اسد آشتی کرده و مشروعیت نیروهای مسلح مقاومت لبنان را بهرسمیت بشناسد.
در انتخابات پارلمانی سال 2009 که طی آن اگرچه ژنرال میشل عون وحزب‌الله برنده اکثریت آرا شدند اما اکثریت کرسی‌های پارلمانی توسط ائتلاف حریریحامی آمریکا و مسیحیان افراطی راست‌گرا کسب شد.
در این زمان و با توجه بهتغییرات منطقه‌ای، نتایج نه چندان مثبت این انتخابات نیز معنای دیگری به خود گرفت وراه را برای تشکیل یک دولت وحدت ملی باز کرد. این در حالی بود که جنگ‌طلبانی همچونولید جنبلاط مجبور شدند تا با تغییر 180 درجه‌ای خود را همرنگ جماعت کنند!
اینگزارش در ادامه با اشاره به برخی تلاش‌های واشنگتن برای برهم زدن ثبات این اتحاد سهجانبه می‌نویسد: تلاش‌های چند باره ژنرال‌های فاسد سوریه برای سرنگوی بشار اسد، حتیپیش از آنکه آن‌ها بتوانند کاری انجام دهند، شکست خود.
همچنین حملات چندگانه‌ایکه با هدایت سازمان سیا و در استان‌های غیرفارسی زبان ایران انجام شد نیز نتوانستتا هیچ گونه شورش و طغیان جدائی‌طلبانه‌ای را برانگیزاند. کودتای رنگینی نیز که ازسوی سازمان سیا و "ام‌آی 6 " سازمان‌دهی شده بود و قرار بود بعد از انتخاباتریاست‌جمهوری ایران اجرا شود، با حضور میلیونی مردم ایران در صحنه، شکستخورد.
در نهایت در مورد ترکیه نیز مشخص شد که واشنگتن قادر به بهره‌گیری از "گلادیو " (شبکه سری اروپا) برای به قدرت رساندن یک دیکتاتوری نظامی در این کشورنیست. از سوی دیگر در حالی که ژنرال‌های ترک نیز دیگر چندان به "کمالیسم " و یاعقاید آتاترک وفادار نیستند، حزب اسلامی عدالت و توسعه نیز به دنبال خلع سلاحگلادیوی ترکیه است.
میسان در ادامه گزارش خود می‌نویسد: واشنگتن و تل‌آویوهمچنین از پرونده‌های جعلی و دروغین نیز برای موجه جلوه دادن اقدامات نظامی خوداستفاده کرده‌اند. از این رو آن‌ها از سال 2007 ادعا می‌کردند که اسرائیل یک مرکزتحقیقاتی هسته‌ای – نظامی را در سوریه کشف و بمباران کرده است. و این در حالی استکه ایران به دنبال توسعه وسیع چنین برنامه‌هائی است.
این گزارش می‌افزاید: اخیرانیز آمریکا و اسرائیل سوریه را متهم کرده‌اند که موشک‌های اسکاد را به حزب‌اللهلبنان داده است. اما باید توجه داشت که چنین اتهاماتی چندان معتبرتر از ادعاهایآمریکا پیش از حمله به عراق مبنی بر مجهز بودن صدام به تسلیحات کشتار جمعی نیست. همچنین نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان نیز وجود موشک‌های اسکاد در اینکشور را رد کرده‌اند.
میسان با اشاره به اتهامات آمریکا علیه برنامه صلح‌آمیزهسته‌ای ایران می‌نویسد: تیم‌های بازرسی بسیار زیادی از آژانس بین‌المللی انرژیاتمی از ایران بازدید کرده‌ و تنها چیزی که یافته‌اند شواهدی مبنی بر غیرنظامی بودنفعالیت‌های ایران است.
گزارش ولترنت در ادامه به مسئله ورود روسیه به صحنهسیاست‌های منطقه‌ای پرداخته و می‌نویسد: فقدان تاثیرگذاری آمریکا به حدی آشکار وقابل لمس است که ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکائی مستقر در خاورمیانهنیز زنگ‌های هشدار را در واشنگتن به صدا درآورده است.
میسان می‌افزاید: ازدیدگاه پترائوس، اقدامات اسرائیلی‌ها در فلسطین و به ویژه در عراق، موجب شده است تاطرح‌های آمریکا در منطقه خنثی شده و بی‌نتیجه بماند. به علاوه آنکه وضعیت نامناست وراکد سربازان آمریکائی در عراق و افغانستان موجب شده تا سرنوشت آن‌ها بدست ترکیه،سوریه و ایران، یعنی تنها کسانی که قادر به آرام کردن جمعیت‌های متمرد این منطقههستند، بیافتد. در نتیجه این تحولات و طی یک دگرگونی کامل نقش‌ها، متحد استراتژیکپنتاگون (اسرائیل) تبدیل به سرباری برای آمریکا شده است و در عین حال دشمنانمنطقه‌ای این کشور هم‌اکنون نقش یک حامی را بازی می‌کنند که واشنگتن بدون آن‌ها درمنطقه دچار مشکلات فراوانی می‌شود.
میسان می‌افزاید: با توجه به شکست طرح‌هایآمریکا برای شکل‌دهی خاورمیانه بزرگ، مسکو بار دیگر خود را وارد صحنه معادلات منطقهای کرده و در همین راستا دیمیتری میدویدیف رئیس‌جمهور روسیه با غنیمت شمردن فرصت بهدمشق و آنکارا سفر کرد.
در خصوص رژیم صهیونیستی نیز، روسیه بار دیگر تاکید کردکه حل و فصل سیاسی درگیری‌ها می‌باید بر اساس قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل که شاملحق بازگشت فلسطینیان نیز می‌شود، و اصول کنفرانس مادرید ( شامل برگرداندنسرزمین‌های اشغالی از جمله بیت‌المقدس شرقی و بلندی‌های جولان در ازادی امضای یکمعاهده صلح)،‌ صورت گیرد.
همچنین در مسئله فلسطین، مسکو از آشتی بین فتح و حماسحمایت کرده و در همین راستا با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس نیز دیدار کرده است. این در حالی است که واشنگتن همواره حماس را یک سازمان تروریستی خواندهاست.
میسان در ادامه گزارش خود با تاکید بر اهمیت دیدار میدویدیف با مشعلمی‌نویسد: این اقدام گامی قاطع برای روسیه بود،‌ زیرا رئیس‌جمهور میدویدیف که طیسفر مشعل به مسکو، سه مرتبه از دیدار با او خودداری کرد، این بار به دمشق رفته و بااو دیدار و گفتگو می‌کند. در این دیدار رئیس‌جمهوری روسیه بر شرایط حاد انسانی غزه

/ 1 نظر / 23 بازدید
cassandan

سلام بر اساس امر بانک مرکزی نرخ تورّم به بیشتر از ۲۰ درصد رسیده. این یعنی حقوق‌ها باید ۲۰ درصد بیشتر بشوند. همه میگویند بسیجیها بهترین حقوق و مزایا را دارند. ما که ندیدیم. نون برای ما هم گران شده. همه چیز برای ما هم گران شده. در یک بلاگ خواندم که ماها بهترین حقوق هارا میگیریم و نرخ تورّم به ما اثر نخواهد داشت.والله به امام قسم اگر این واقعیت داشته باشد.فقط همین را می‌خواستم بگویم.