گزارشی از عملیات های غافلگیر کننده نیروی هوایی اسرائیل در گذشته

عملیات اُپرا

در 7 ژوئن سال 1981 طی عملیات پروازی به نام اُپرا توسط چند فروند جنگنده اف-16 نیروی هوایی اسرائیل، راکتور اسیراک عراق با خاک یکسان شد. طراحان این عملیات که قصد داشتند تا از اعتراضات بین المللی در امان باشند، نهایت سعی خود را به کار بردند تا عملیات پنهانی صورت گیرد.

این تاسیسات برای کشورعراق و شخص صدام اهمیت ویژه ای داشت. در این زمان کشور فرانسه که به عنوان یکی از مهم ترین همپیمانان عراق شناخته می شد، کارشناسان خود را جهت راه اندازی سریع تر این نیروگاه به عراق فرستاده بود. صدام تاسیسات اتمی اوسیراک را با کمک کارشناسان فرانسوی بنا نهاده بود و قصد داشت در آنجا آزمایشات هسته ای را آغاز کند. او از احداث این تاسیسات فقط یک هدف را دنبال می کرد و آن هم ساختن بمب اتم بود. این مطلب بارها توسط صدام اعلام شده بود. او درسخنرانی های خود علنا اعلام می کرد که عراق اولین کشور عربی خواهد بود که بمب اتم را ساخته و به تکنولوژی آن دست می یابد.

عملیات همانگونه که برنامه ریزی شده بود، اجرا شد. به دلیل فاصله زیاد بین پایگاههای هوایی اسرائیل و هدف مورد نظر (بیش از 1600 کیلومتر) وهمینطور عبور از دو کشور اردن و عربستان سعودی، به نظر می رسید که نیروهای عملیاتی کار ساده ایپیش رو ندارند. افزون بر این، سازمانهای اطلاعاتی اسرائیل نیز اطلاعات موثقی را درباره وضعیت پدافندعراق در دست نداشتند. بعد از ارزیابی وضعیت موجود، سرانجام ارتش اسرائیل به این نتیجه رسید که بابه کارگیری اسکادرانی از جنگنده های اف 16 با سوخت و مهمات کامل، همراه با تعدادی از هواپیماهایاف 15 برای ایجاد پوشش هوایی و پشتیبانی، بدون سوخت گیری مجدد می توان راکتور را منهدم کرد.

 هواپیماهای اسرائیلی در یک سکوت رادیویی و زیر خط رادار طبق یک برنامه ریزی حساب شده به اهداف خود در جنوب بغداد رسیدند و در کمتر از 90 ثانیه تمامی تاسیسات هسته ای عراق را نابود کردند. وقتی هواپیماها به فضای هوایی عراق وارد می شوند تا ارتفاع 30 متری پایین میآیند تا رادارهای عراق آنها را ردیابی نکنند. برخی گفته ها نیز حاکی از این است که هواپیماها آنقدر نزدیکبه یکدیگر پرواز می کردند، که رادار به جای نشان دادن یک اسکادران از جنگنده ها، یک هواپیمای بزرگرانشان داده و جلب توجه نکرده است. در ساعت 18:35 به وقت محلی جنگنده های اسرائیلی در مدار 35درجه و ارتفاع 1100 متری بمبهای مارک 84 را به صورت دوتایی و با فواصل 5 ثانیه پرتاب و تاسیساتهسته ای را هدف قرار می دهند.

بر اساس گزارش ارتش اسرائیل ظاهرا 2 بمب عمل نمی کند اما 14بمب باقی مانده با برخورد به هدف منفجر می شوند. متعاقب آن پدافند عراق اقدام به شلیک می کند وهواپیماهای اسرائیل تا ارتفاع 12200 متری اوج می گیرند و به اسرائیل باز می گردند. پدافند ضد هواییعراق نتوانست هیچگونه آسیبی به هواپیماها وارد سازد. با وجود هراس از رویارویی با هواپیماهای رهگیریکننده عراق، اسکادران اسرائیل بدون هیچگونه درگیری به اسرائیل بازگشت.

خلبانان اسراییلی که دان حالوتس رییس مستعفی ستاد ارتش این رژیم نیز جزوی از آنها بود موفقیت این عملیات را که در آن زمان هدف مهمی به حساب می آمد به نام خود ثبت کردند. نام بسیاری از خلبانان نیروی هوایی اسرائیل که در عملیات اپرا شرکت داشتند تا سال‌ها منتشر نشد، اما پس از گذشت دو دهه از انجام آن، نام برخی از خلبانان و طراحان آن منتشر شد که از آن‌جمله می‌توان به ژنرال دان حالوتس (خلبان نیروی هوایی اسرائیل) و ایلان رامون نخستین فضانورد اسرائیلی که در حادثه انفجار فضاپیمای کلمبیا کشته شد، اشاره کرد. وی بعدها رئیس ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل شد.

مناخم بگین از موفقیت این عملیات حمایت و دفاع کرد و همکاران خود را با اعلام ناگهانی حمله اسرائیل، غافلیگر کرد. حمله به گونه­ای طراحی شده بود که جنگنده های نیروی هوایی بدون هیچ نشانی از نیروی هوایی اسرائیل وارد عملیات شوند تا از اعتراضات و سرزنش های جهانی تا حد ممکن جلوگیری شود. ولی در روز بعد اسرائیل مورد هجوم اعتراضات قرار گرفت، نخست وزیر از عملیات انجام شده دفاع کرد و خود را متعهد دانست که اسرائیل آماده است اگر لازم باشد، دوباره دست به عملیات های چنینی بزند و از توسعه بمب اتم توسط دشمن جلوگیری کند. بگین خاطر نشان کرد: «اگر راکتور هسته­ای نابود نشده بود، یک هولوکاست دیگر در تاریخ یهود اتفاق افتاده بود، ما اجازة این کار را هرگز نخواهیم داد!» این اظهارات در حالی بیان می شد که اسرائیل تا سال 1981 در حال ساخت سلاح های هسته­ای به مدت 13 سال در دیمونا بود.[1]و این کشور برای اولین با در تاریخ خاورمیانه، این منطقه را وارد عصر تسلیحات اتمی کرد.

 

عملیات اورچاد

در اقدامی مشابه در 6 سپتامبر 2007، اسرائیل حمله هوایی دیگری را با نام عملیات اورچاد[2]علیه هدفی در منطقه دیر الزور[3]انجام داد. بعدها مقامات وقت کاخ سفید و سیا عنوان کردند که محل مورد هدف تاسیسات هسته­ای با اهداف نظامی بوده است، اما سوریه این اظهارات را تکذیب کرد. بررسی­های انجام گرفته آژانس بین المللی انرژی اتمی مدارکی را در راستای تأیید ادعاهای واشنگتن و تل آویو به دست نیاورند. بر اساس گزارش­ها حمله توسط اسکادران 69 نیروی هوایی اسرائیل  متشکل از چند فروند اف-15 و اف-16 و یک هواپیمای الینت صورت گرفته و تعداد دقیق آنها بین 4 تا 8 فروند تخمین زده می شود.[4

 

جنگند هها به موشکهای ماوریک ا جی ام- 65 ، بمبهای500 آی بی، و همینطور باک های خارجی مجهز بودند. برخی از شواهد حاکی از این است که نیروهای ویژه نیروی هوایی اسرائیل موسوم به شالداگ قبل ازعملیات به محل مورد نظر اعزام و این محل را با پرتوهای لیزری نشانه گذاری کرده اند. برخی نیز نیروهای عمل کننده در این عملیات را نیروهای ویژه سایرت ماتکال وابسته به نیروهای دفاعی اسرائیل عنوان کرده اند. بنابر اسناد منتشر شده، ایهود باراک وزیردفاع اسرائیل شخصا این حمله را فرماندهی کرده است.

سیمور هرش معتقد است که این حمله هوایی را می توان به عنوان نوعی آزمایش برای حمله به تأسیسات هسته­ای ایران مورد ارزیابی قرار داد. فروش بمب­های بانکر توسط آمریکا به اسرائیل این نظر را تقویت می کند. این بمب ها این توانایی را دارند که در شش متر بتن و 30 متر در زمین نفوذ کنند. این بمب ها بر روی جنگنده­های اف-15 سوار شده­اند که دارای قابلیت پرواز تا ایران را دارند.[5]

منابع اطلاعاتی ایالات متحده بر این باوراند که که اسرائیل ممکن است از فن آوری مشابه سامانه هوایی سوتر امریکا استفاده کرده باشد که این باعث شده تا رادارهای سوریه نتوانند هواپیماها را ردیابی کنند. این سامانه نه تنها می تواند گیرنده های دشمن را با ارسال علائم غلط دچار اختلال کند، بلکه می تواند بطور مستقیم حس گرهای رادار دشمن را هم تحت تاثیر قرار دهد. بر اساس شواهد موجود، سوریه سامانه پیشرفته و مدرن پانتسیر-اس 1 ای ، روسیه را در اختیار داشته است.

علاوه بر این سامانه، سوریه موشک های زمین به هوای تور-ام 1 (اس ا- 15) و پکورا- 2 ا ( اس- 125  اس ا- 3) را نیز در اختیار داشته که دومی جز موش کهای خارج از رده محسوب می شود. در هر صورت جنگنده های اسرائیلی با استفاده از جنگ الکترونیکی و اختلال در فرکانس هاس رادیویی، رادارهای سوریه را مختل و عملیات را انجام داده اند. به نظر می رسد که امریکا اطلاعات پدافند هوایی سوریه را در اختیار اسرائیل قرار داده

/ 4 نظر / 275 بازدید
محمد

سلام دوست عزیز با یک پست بسیار زیبا به اسم: خود قضاوت کنید. به روز هستیم به هیج عنوان این تصاویر رو از دست ندید دیدن این تصاویر زیاد وقت شمارو نمیگیره حتما ببینید. منتظر نظرتون هستم حتما نظر بدید

haniiiiii

سلام عزیزم خوبی ؟؟؟؟ وب باحالی داری خیلی حال کردم باهاش عزیزم به شبکه دوستیابی ما هم سر بزن و حتما عضو شو تا ببینیم چی میشه :دی با بای گلم

ترسو

چرا دیسلایکو خاموش کردی ترسو؟؟؟؟؟!!!!!

دکتر

این چه سایت پژوهشکده مطالعات راهبردی فلسطین است که از جنبش آزادی بخش فلسطین با عنوان و قید تروریستی استفاده شده است[عصبانی][عصبانی][عصبانی]