مطالعات خاورمیانه

در این وبلاگ سعی برآن است تا موضوعات علمی و خبری در زمینه ی مطالعات منطقه ی خاور میانه ارائه گردد.

اهداف پیدا و پنهان آمریکا و اسرائیل از آغاز دور جدید مذاکرات سازش
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٧
 

دولت آمریکا از شش ماه پیش همزمان با روی کار امدن جان کری وزیر خارجه تحرکاتی وسیعی را برای بر سرمیز نشاندن مقامات رژیم صهیونیستی و فلسطینیان برای از سرگیری مذاکرات صلح آغاز کرده است. در این یادداشت انگیزه ها و اهداف آمریکا و  اسرائیل را در دور جدید مذاکرات بررسی خواهد شد.


 
 
شیعیان؛ مسلمانان فراموش شده در پی احیای قدرت
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٧
 

 

مطالعه و بررسی جایگاه شیعیان در منطقه خاورمیانه که در گذشته به عنوان "مسلمانان فراموش شده" از آنها یاد می شد، نیازمند بررسی موقعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنان است. در حال حاضر ما شاهد افزایش حضور شیعیان در این عرصه ها هستیم و این خود ماحصل چندین رویداد است که به طور ویژه در آغاز قرن بیستم روی داده است. هرچند نباید نقش و جایگاه ایران و انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 به عنوان انقلابی که توسط مسلمانان شیعه علیه نظام خودکامه پهلویِ حافظ منافع غرب در منظقه، صورت گرفت را از نظر دور داشت.


 
 
سلاح های شیمیایی مخالفان سوری ؛ بهانه ای برای حمله به سوریه
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٧
 

استفاده از سلاح های شیمیایی توسط گروه های مخالف سوری در واقع بدترین جنایتی بود که در چند ماه اخیر صورت گرفت.  سازمان ملل در گزارشی که توسط رابرت سری نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای امور صلح در خاورمیانه اعلام کرد که 13 مورد استفاده از سلاح کشنده شیمیایی در سوریه تایید شده و گزارش آن به شورای امنیت ابلاغ شده است.