مطالعات خاورمیانه

در این وبلاگ سعی برآن است تا موضوعات علمی و خبری در زمینه ی مطالعات منطقه ی خاور میانه ارائه گردد.

آ یا ترکیه نقش تعادلی خود را در خاورمیانه جدید ازدست خواهد داد؟
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٠
 

By Lenore Martin, Joshua W. Walker

سخنرانی باراک اوباما درباره ی خاورمیانه در اواخر ماه می سیاست حمایت از رشد دموکراسی و صلح در منطقه را مشخص کرد. او تمامی بازیگران در منطقه را دعوت به حمایت از خودمختاری، فرصت های برابر، دموکراسی، حقوق مدنی و سیاسی و تساهل مذهبی کرد. اوباما خاطر نشان کرد که دموکراسی به رسانه های آزاد و حق تجمع نیاز دارد. او خواهان تشکیل دولت فلسطین بر اساس مزرهای 1967 شد. رئیس جمهور دیدگاه روشنی در باره ی سیاست آمریکا در خاورمیانه دارد.


 
 
بهار عرب David E. Hoffman
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٠
 

 

ابتدا انقلاب ، سپس واقعیت

تماشای بهار عرب بسیار خوشایند بوده است، ار تونس به سمت قاهره ،منامه، بن قازی و کشور های دیگر گسترش یافت. تصاویر مردمی که خواهان آزادی هایی اولیه و هوای تازه پس از دهه ها حکومت مطلقه هستند یادآور خاطره ی سقوط کمونیسم در دو دهه ی گذشته می باشد. بنابراین،حس آزادی از خودکامگی و حکمرانی خفقان آور وجود داشت. احساس شانس بزرگی وجود داشت اگر خلاقیت فردی می توانست آزاد گردد، اگر دموکراسی و بازار می توانستند برقرار گردند.


 
 
هنری کسینجر در گفتگو با سیمون شاما
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٩
 

 


در مورد پیچیدگی های افغانستان به چه کسی می توان مراجعه کرد؟ خوب ،مشخصا،  این شخص داک ولینگتون است.

هنر ی کسینجر در هر حال اینگونه فکر می کند. اینکه موضوع در رابطه با امپراطوری هند باشد، اینگونه نیست. به مدت ده دقیقه در گفتگو هایمان او تاکید داشت که سیاست گذارن باید به بلژیک بیاندیشند.  بله، بلژیک.  لحظه ای درنگ ، در میان مشاهدات ناشی از سرو صدای خیلی بم که به صورت خودکار عمیق به نظر می آمد، دکتر منتظر بود تا ببیند آیا استاد تاریخ آن را می فهمد؟