مطالعات خاورمیانه

در این وبلاگ سعی برآن است تا موضوعات علمی و خبری در زمینه ی مطالعات منطقه ی خاور میانه ارائه گردد.

منازعات قومی در خاورمیانه بخش 1
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢۱
 

 

 

همه ی ما با مسائل قومی ، مفهوم قومیت و حقوق قومی تا اندازه ا ی آشنا هستیم . دهه ی 1990 شاهد بروز ناگهانی درگیری های قومی _ نژادی  با افول در گیر های ایدئولوژیکی جنگ سرد ، اشکال جدیدی از رقابت های بین گروهی ظهور کردند. به نوشته ی " موی نیهان " به نظر می رسد دیگر دولت ملت ها با یکدیگر وارد جنگ نشوند ، اما گروه های قومی همواره در جنگ اند.  بسیاری از این برخور دهای قومی و نژادی ناگزیر به قلمرو سیاست بین الملل را ه  می یابند . امروزه اصطلاح تصفیه نژادی ، وارد ادبیات سیاسی ما شده است . اکنون ، قومیت چارچوبی مستقل است که در آن موسیقی ،  غذا ، هنر ، ادبیات ولباس معنادار می شود و هویت قومی متغییری مستقل در سیاست ( داخلی ، منطقه ای و بین المللی ) محسوب می شود . هویت قومی چه امروزه پذیرفته شود ، چه نشود ، پدیده ای است که در  طی تجارب تاریخی شکل گرفته و ماهیت ازلی دارد .


 
 
افزایش اهمیت اقتصاد سییاسی بین الملل درپی چالش های ناشی از جهانی شدن
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٦
 

 

 

اقتصاد سیاسی بین الملل با تا کید بر روابط متقابل اقتصاد و سیاست در واقع بر این نکته متمرکز است که بررسی توامان این دو حوزه به صورت یک طیف مطالعاتی واحد درک بهتری از تحولات ملی و بین المللی ارائه می کند. اقتصاد سیاسی بین الملل با رشد شتابان اقتصاد بین المللی در دهه 1960 و علاقه فزاینده به ابعاد سیاسی آن گسترش یافت .با فرو پاشی شوروی و پایان جنگ سرد ضرورت سیاسی ایدئولوژیک جدایی مطالعاتی میان دو حوزه اقتصاد وسیاست بیش از پیش تصعیف شد .   مسلما پس از اعلام نظم نوین جهانی به وسیله ایا لات متحده امریکا بعد از فرو پاشی شوروی  در اوایل دهه 1990 واژه جهانی شدن در ادبیات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی رایج شده است و حاکی از کم شدن موانع بازرگانی بین المللی و افزایش خصوصی سازسی  و سرمایه گذاری بین المللی ولذا افزایش نقش شرکت های چند ملیتی در اقتصاد جهانی است .


 
 
کنفرانس خاورمیانه آفریقا آپارتاید
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱۳
 

 

 

 

 

 

 

به همت دکتر مجیدی سفیر ایران دریونسکو و دکتر دوست محمدی مدیر گروه مطالعات منطقه ای دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار گردید . این کنفرانس با دعوت سفیر گابن در یونسکو و سید علیرضا قریشی کارشناس مطالعات آفریقا و محمدرضا سمری کارشناس مطالعات فرهنگی و آفریقا در روز دوشنبه 1 آذر در سالن مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران برگزار شد.


 
 
اعراب و مباحث هسته ای در خاورمیانه و خلیج فارس
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٦
 

 

خاورمیانه در مسیر هسته ای قراردارد و این مسیر انتخاب شده سیاست های آینده ی منطقه را شکل خواهد داد.به دنبال این خط سیر می توان از یک سو مزیت ها ی را در نظر گرفت و ازسوی دیگر خطرات و تهدیدات ناشی از آلودگی های احتمالی رادیو اکتیوی و ضایعات هسته ای ونیز توسعه ی سلاح های هسته ای را باید در نظر داشت .


 
 
الفبای منابع و کاربردهای انرژی برای جهان قرن بیست و یکم ( واسلاو اسمیل)
نویسنده : امیر جعفری - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۳
 

 از آغاز تاریخ بشریت ، انسان به دنبال تامین انرژی بوده است . اکتشافات باستان شناسی نشان می دهد اولین کشف بزرگ بشر آتش بوده است ، هر چند اختلاف بر سر آنکه چگونه بشر آن را به وجود آورد ( بر اثر رعد و برق یا استفاده از سنگ چخماق ) اما می توان ادعا کرد انرژی حاصله از آتش نقش بسیار مهمی در تکامل بشریت داشته است  و تا امروز نیز چوب در بخش های ازجهان  برای تامین انرژی مورد استفاده قرار می گیرد . با افزایش تجر بیات و دانش بشر ، او توانست به راه های جدیدی برای تامین انرژی دست یابد و این تلاش تا به امروز ادامه داشته و خواهد داشت . مهار انرژی آب برای آسیاب های آبی ، مهار انرژی  برای قایق های بادی  ... که این سیر منتهی شده به شکا فتن کو چکترین ذرات (اتم) برای تولید انرژی و صد ها روش جدید دیگر. از زمان استفاده از سوخت های فسیلی، انرژی حاصل از آن جایگاه ویژه ای در تامین انرژی داشته است . در این بین نفت خام و گاز طبیعی دارای اهمیت فراوان و حتی استراتژیک می باشند وتامین امنیت منابع و مسیر های سوخت رسانی یکی از مسائل مهم امنیتی بین المللی می باشد. حال این سوالات پیش می آیند که آیا ذخایر و منابع سوخت های فسیلی جایگزینی دارند ؟ آیا قابل بازیافت هستند ؟ تا چه هنگام می توان از این سوخت ها استفاده کرد ؟ این منابع بیشتر در کجا قرار دارند ؟مصرف کنندگان جهانی با چه مسائلی روبه رو هستند؟ ... پاسخ به این سوالات در مقاله اسمیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت .